Několikrát se mne už lidé ptali, jaké mám zkušenosti se sitárovýma strunama La Bella. Na stránkách různých prodejců totiž našli uvedené, že jsou dělány ze zlaté slitiny. Určitě je to zajímavá myšlenka a sám bych si takové struny za přijatelnou cenu koupil – už jen ze zajímavosti.

Jaký je tedy set od La Belly? Ocelové struny – takže hlavní struna, čikarí a rezonanční struny jsou z čisté oceli. Basové struny jsou z mosazné slitiny 80/20, která má zlatavý povrch. Zlato však neobsahuje. Podobně jako ocelové Pyramid Golden strings (které zní fantasticky) také nemají na sobě zlato, ale jsou plátované mosazí.

LaBella struny pro sitár

Podobně jako struny, které mají často označení ‚Silver‘ ve skutečnosti stříbro neobsahují – pouze cín. Drahé kovy jsou prostě drahé, na spotřební materiál se nehodí a osobně jsem skeptický k tomu, jaká by byla pevnost těchto strun. Struny musí odolávat značnému tahu a to se s drahými kovy neslučuje.

Osobně preferuji mosaz na hodně hluboké struny (na sitáru spodní Sa). Na běžné basové struny volím fosfor-bronz. Při správně zvolené tloušťce, znějí výborně. Proto se vyplatí si u každého nástroje trochu pohrát s průměry strun. Prostě koupit balík příbuzných tlouštěk a vyzkoušet, co to udělá. Ano, je to na několik hodin práce. Máte však na několik let vystaráno 🙂 .

La Belly, stejně jako žádný předem určený set tím pádem nejsou mojí preferovanou volbou. To však neznamená, že bych je zavrhoval – vůbec ne. Vyzkoušejte, napište mi, jak vám sedly. A pokud budete mít pocit, že z nástroje chcete dostat trochu víc, objednejte si na www.sitarstrings.eu pár průměrů na experimentování a sestavte si to, co nejvíce sedne vám i vašemu nástroji.

Jiří Dohnal