O sitarmusic.eu

Kdo jsem?

Moje jméno je Jiří Dohnal a hudba mne provází celým mým životem. Sitár je se mnou na mé životní pouti již skoro čtvrt století. Učil jsem se hrát na škole v indickém Udaipuru a Jaipuru, docházel jsem do rodiny Bhattů, kteří jsou geniální muzikanti a nejenom že patří na světové scéně k tomu nepřehlédnutelnému, ale navíc jsou to báječní lidé. Mnoho mi dal taktéž Raj Kumar Sharma, mému srdci velmi drahý muzikant trávící své stáří na západě Austrálie, kde jsem několi let žil. V Praze jsem rád, že mohu občas využít laskavosti a zasvěceného vedení Amitavy Chaterjeeho.

Sitár je pro mne způsob vyjádření něčeho, co se nedá říci slovy. Indická hudba je pro mne velkou inspirací, ale hraji své skladby. Dříve jsem hodně spolupracoval s jinými muzikanty a často koncertoval. Dnes mne již koncertování netáhne. Nejlépe si zahraju doma a tam taktéž mohu nerušeně prožívat to, co je tento nástroj schopen nabídnout. Naštěstí je zde dnes již daleko více nadšenců, kteří mají veškeré předpoklady stát se opravdu dobrými hráči a na této cestě již nějaký kousek ušli. Ať už se jedná o Honzu Dvořáka, Josefa Tovara, Pavla Pražáka nebo jiné. Nelze vyjmenovat všechny.

Proč sitarmusic.eu?

Svůj první nástroj jsem sháněl více než rok. Struny byly neřešitelnou výzvou, nebýt kamarádů z Ameriky, kteří mi sem tam něco přivezli. Pro informace jsem musel jezdit 5.000 kilometrů daleko. Nebyly emaily a nebylo youtube. Chtěl jsem, aby to ostatní měli jednodušší a mohli svou energii věnovat hraní. Proto jsem po návratu z Austrálie založil tuto službu příznicům indických nástrojů. Snažil jsem se, aby všechny nástroje bylo doopravdy použitelné muzikanty. Zvláště u levnějších nástrojů bylo složité vyvážit cenu a kvalitu. Opravdovým potěšením pro mne byl prodej profesionálních nástrojů.

Prodej nástrojů mne neživil a neživí, proto jsem si mohu dovolit nízké marže a vstřícné ceny. Mezitím se zvýšila (i když po pádu Eura a zásahu ČNB opět snízila :))  kupní síla české koruny. Patříme k bohatému západnímu světu a je možné cestovat do zahraničí hodně levně. Přesto ještě pro pár lidí je jednodušší koupit nástroj u mne – se zárukou, která se zvláště u těchto nástrojů hodí.

Potkal jsem díky sitarmusic.eu řadu zajímavých lidí a ledacos se naučil. Je to velká výzva vybírat nástroje, dohlížet na jejich balení, znovu a znovu vyjednávat to samé s indickými řemeslníky, obchodníky i celníky. Pocvičil jsem se za ta léta se v trpělivosti, jazyku a střevní odolnosti. Po určité odmlce jsem se rozhodl v dodávkách pokračovat – pouze však v omezené míře a především v kategorii virtuózních a profesionálních nástrojů.

Pokud máte nástroj odjinud – nebo pokud si jej chcete přivézt vlastní cestou, držím vám palce. Přesto se někdy zastavte pro kvalitní struny nebo pro informaci o sitarovém dění u nás. Pokud chcete, můžete být sem tam informováni o různých akcích prostřednictvím emailu. Pokud ne, tak třeba se potkáme například na vašem koncertě!

Přátelé

Amitava Chaterjee – fenomenální sitárista a jazzový kytarista přední světové scény

Tomáš Reindl – hráč na tabla

Jan Kotulan – flétna bansuri

Elena Kubičková – esraj

Sitar Strings – nákup sitárových strun

Ivana Hessová – indický tanec kathak